System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, w skrócie SZBHP, jest to system zarządzania organizacją oparty na konkretnej normie prawnej. Można wyróżnić aż czternaście podstawowych elementów systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Jednymi z tych elementów są: polityka bezpieczeństwa i higieny pracy, współudział pracowników, wymagania prawne, cele ogólne i szczegółowe. Ponadto do elementów SZBHP należą także struktura, odpowiedzialność i uprawnienia oraz szkolenie, świadomość, kompetencje i motywacja. Dalszymi elementami należącymi do systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy są komunikacja wewnętrzna, dokumentacja systemu zarządzania, ocena ryzyka zawodowego, nadzór nad podwykonawcami oraz działania korygujące i zapobiegawcze. Ostatnimi trzema elementami systemu zarządzania BHP są kolejno monitorowanie aktywne i proaktywne BHP, audyty wewnętrzne i przegląd zarządzania. Istnieje więc czternaście elementów należących do systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
Bezpieczeństwo i higiena pracy jest szerokim pojęciem, zawierającym zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Jednym z działów nauki, zahaczającymi o BHP, jest medycyna pracy. Medycyna pracy jest jedną z bardzo wielu specjalności lekarskich, której przedmiotem jest badanie wpływu środowiska pracy na pacjenta. Zajmuje się także diagnostyką oraz leczeniem, wraz z profilaktyką, różnych chorób zawodowych. Lekarz, który ukończył specjalizację medycyny pracy, zajmuje się badaniami profilaktycznymi pracowników, które dzielą się na badania wstępne, okresowe i kontrolne. Ponadto lekarz medycyny pracy może prowadzić poradnię zakładową dla pracowników z gabinetami specjalistycznymi, może też przeprowadzać badania uczniów, kierowców oraz innych osób, których zawód wymaga odpowiednich badań. Medycyna pracy ma związek z BHP na takiej zasadzie, że bada sprawy związane ze środowiskiem pracy, a odkrycia naukowe dokonane na jej gruncie są później wykorzystywane w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom właściwe do danej pracy warunki. Regulacją tych warunków zajmuje się dział bezpieczeństwa i higieny pracy, który jest także zawarty w Kodeksie Pracy. Jednym z najważniejszych obowiązków zatrudniającego jest zapewnienie zatrudnionym pracownikom odpowiednich szkoleń BHP. Szkolenia takie są okresowe, więc co jakiś czas trzeba je powtarzać. Przeprowadzenie szkoleń można zalecić firmie działającej w branży, która zajmuje się BHP. Powierzenie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy profesjonalistom jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ daje gwarancję rzetelnego przeszkolenia pracowników, tym samym zwiększając ogólny poziom bezpieczeństwa w firmie. Osoby zajmujące się szkoleniami BHP wybiorą taką opcję szkolenia, która będzie odpowiednia dla danego zakładu, gdyż w różnych miejscach pracy mogą występować różne zagrożenia. Szkolenia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy najlepiej więc powierzyć w ręce specjalistów, żeby mieć pewność, że odpowiednie wymagania zostaną spełnione.
Szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej są przeprowadzane przez firmy działające w branży BHP. Szkolenia PPOŻ są istotnym elementem w utrzymaniu bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy w razie wybuchu pożaru będą potrafili się zachować adekwatnie do niebezpiecznej sytuacji, zmniejszając tym samym ryzyko odniesienia poważnych obrażeń. Oczywiście znacznie łatwiej jest zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, dlatego szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej skupiają się także na zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, zmniejszając ryzyko wystąpienia pożaru. Nie wszystkiemu da się jednak zapobiec, w miejscu pracy mogą się zawsze zdarzyć nieprzewidziane wypadki, dlatego w razie wystąpienia pożaru, wiedza jak się należy zachować może uratować niejedną osobę. Warto więc powierzyć szkolenia z ochrony przeciwpożarowej profesjonalistom, którzy doskonale zdają sobie sprawę z grożącego niebezpieczeństwa, ale także wiedzą jak najlepiej zapobiegać pożarom.
Jednym z zagadnień, które wchodzą w skład bezpieczeństwa i higieny pracy, jest ergonomia. Czym jednak jest ergonomia i czym się zajmuje? Według definicji ergonomia to po prostu nauka o pracy, a sama nazwa tej dziedziny pochodzi z greki. Ergonomia jest dyscypliną naukową, która zajmuje się przystosowaniem narzędzi, maszyn, środowiska oraz warunków pracy do anatomicznych oraz psychofizycznych możliwości człowieka. Mówiąc prościej, głównym zadaniem ergonomii jest dostosowanie wykorzystywanych narzędzi w pracy do potrzeb człowieka. Sama ergonomia jest nauką interdyscyplinarną, czyli korzysta z dorobku innych dziedzin naukowych. Głównym celem przyświecającym ergonomii jest polepszenie warunków pracy człowieka, między innymi poprzez dostosowanie tych warunków do możliwości pracownika oraz właściwy wybór osoby do wykonywania danego zawodu. Ergonomia ma także na celu jak najefektywniejsze wykonywanie pracy przy najmniejszym koszcie biologicznym. Tym, co łączy ergonomię i BHP jest odpowiednie dostosowanie warunków pracy.